672D667H012DM5G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
672D667H012DM5G
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 660UF 12V RAD
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.492" Dia (12.50mm)
Surface Mount Land Size :
Product Status :
Active
Tolerance :
-10%, +100%
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Polarization :
Polar
Ratings :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Package :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp. :
Voltage - Rated :
12 V
Height - Seated (Max) :
1.161" (29.50mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
672D
Capacitance :
660 μF
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
672D667H012DM5G
Vishay / Sprague 672D667H012DM5G
672D 660 μF Capacitor -10%, +100% Through Hole 0.492" Dia (12.50mm) -55°C ~ 105°C Polar Radial, Can