672D567H020DS2C
Mfr.Part #
672D567H020DS2C
Description
CAP ALUM 560UF 20V RADIAL
Capacitance :
560μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated :
20V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Max Operating Temperature :
105°C
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Height Seated (Max) :
1.791 45.50mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Datasheets
672D567H020DS2C
Vishay / Sprague 672D567H020DS2C
672D 560μF Capacitor Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can