672D336H100EK5J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
672D336H100EK5J
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 100V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
100%
Series :
672D
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
33μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
100V
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
1.098 27.90mm
Length :
28mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Pitch :
7.493mm
Package / Case :
Radial, Can
Polarity :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Datasheets
672D336H100EK5J
Vishay / Sprague 672D336H100EK5J
672D 33μF Capacitor 100% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can