672D157F060ET5D
Mfr.Part #
672D157F060ET5D
Description
CAP ALUM 150UF 60V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
0.00285mA
Ripple Current @ Low Frequency :
1.155A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
GENERAL PURPOSE
Impedance :
150mOhm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
60V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Diameter :
16mm
JESD-609 Code :
e0
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
-10% +50%
Capacitance :
150µF
Length :
33.5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
1.155A
Terminal Pitch :
7.5mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
7.493mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
1.65A @ 100kHz
Additional Feature :
RIPPLE CURRENT MEASURED AT 20KHZ-100KHZ
Voltage - Rated :
60V
Pbfree Code :
No
Height Seated (Max) :
1.417 36.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm @ 120Hz
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
672D157F060ET5D
Vishay / Sprague 672D157F060ET5D
672D 150μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 1.155A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can