672D147H075ET5C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
672D147H075ET5C
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 140UF 75V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
7.493mm
Polarity :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
21 Weeks
Mount :
Through Hole
Tolerance :
100%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
672D
Height Seated (Max) :
1.417 36.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
75V
Published :
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Capacitance :
140μF
Datasheets
672D147H075ET5C
Vishay / Sprague 672D147H075ET5C
672D 140μF Capacitor 100% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can