66AK2H12BAAWA2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
66AK2H12BAAWA2
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC DSP ARM SOC 1517FCBGA
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
DSP (Digital Signal Processors)
Memory Size :
4MB
Core Architecture :
ARM
Terminal Form :
Ball
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Number of UART Channels :
2
Clock Rate :
1.2GHz DSP, 1.4GHz ARM®
Interface :
EBI/EMI, Ethernet, DMA, I2C, Serial RapidIO, SPI, UART/USART, USB 3.0
Non-Volatile Memory :
ROM (384kB)
Contact Plating :
Copper, Silver, Tin
Low Power Mode :
yes
Mount :
Surface Mount
Format :
Floating Point
Height :
3.75mm
Data Bus Width :
32b
Number of Pins :
1517
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Supply Voltage :
1.8V
Package / Case :
1517-BBGA, FCBGA
Lead Free :
Lead Free
Terminal Pitch :
1mm
Frequency :
1.4GHz
Integrated Cache :
yes
Length :
40mm
Supply Voltage :
1V
Width :
40mm
Series :
66AK2Hx KeyStone Multicore
Min Supply Voltage :
950mV
Boundary Scan :
Voltage - Core :
Variable
Speed :
1400 MHz
Base Part Number :
66AK2H12
JESD-609 Code :
e1
Packaging :
Tray
Voltage - I/O :
0.85V 1.0V 1.35V 1.5V 1.8V 3.3V
Number of Cores :
12
RAM Size :
6MB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~100°C TC