66226-013LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
66226-013LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC HEADER 13POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
FFC, FCB Thickness :
0.33mm
Housing Material :
Thermoplastic
Published :
Contact Resistance :
10MOhm
Series :
Clincher™
Mating Cycles :
100
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Orientation :
Straight
Insulation Resistance :
5GOhm
Length :
37.85mm
Contact Finish Thickness :
100.0μin 2.54μm
Gender :
Male
Current Rating (Amps) :
2A
Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
7 Weeks
Pitch :
0.100 2.54mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
2.54mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
Copper Nickel Alloy
Housing Color :
Blue
Mount :
Cable, Free Hanging
Depth :
2.54mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
IDC
Number of Positions :
13
Flat Flex Type :
FFC
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated :
500V
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish :
Tin
Current Rating :
2A
Packaging :
Tray
Number of Contacts :
13
Number of Rows :
1
Max Operating Temperature :
105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire/Cable Type :
Flat
Connector/Contact Type :
Header
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
66226-013LF
Amphenol Communications Solutions 66226-013LF
Clincher™ Series FFC Header Tray 0.100 2.54mm IDC 13 Positions Free Hanging (In-Line) Tin -65°C~105°C 2A