65753-015LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
65753-015LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HSG 15POS 3.18MM
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Total Number of Contacts :
15
Reference Standard :
UL
Mount :
Free Hanging
Wire Size (Min) :
20 AWG
Connector Type :
Receptacle
Series :
Maxi-PV™, Basics+
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pitch :
0.125 3.18mm
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Contact Termination :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Contact Design :
PREASSEM CONN
Additional Feature :
LATCHED
Number of Rows :
1
IEC Conformance :
Number of Positions :
15
MIL Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Female Socket
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Reliability :
COMMERCIAL
Body/Shell Style :
PLUG
HTS Code :
Published :
Body Depth :
0.74 inch
Filter Feature :
Color :
Black
UL Flammability Code :
94V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
65753-015LF
1 Rows Receptacle Bulk Black 15 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Maxi-PV™, Basics+