65753-011LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
65753-011LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HSG 11POS 3.18MM
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Contact Type :
Female Socket
Reference Standard :
UL
Pitch :
0.125 3.18mm
Note :
Contacts Not Included
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
11
Series :
Maxi-PV™, Basics+
Reliability :
COMMERCIAL
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Termination :
Crimp
Contact Design :
PREASSEM CONN
Body/Shell Style :
PLUG
Color :
Black
HTS Code :
Number of Rows :
1
Depth :
18.8mm
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
Wire Gauge (Max) :
20 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Orientation :
Straight
UL Flammability Code :
94V-0
Additional Feature :
LATCHED
Total Number of Contacts :
11
Connector Type :
Receptacle
Housing Material :
Polyphenylene
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
IEC Conformance :
Published :
Length :
34.95mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
65753-011LF
1 Rows Receptacle Bulk Black 11 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Maxi-PV™, Basics+ Polyphenylene