63ZLH100MEFC8X16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
63ZLH100MEFC8X16
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current :
344mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
16 Weeks
Impedance :
160mOhm
Diameter :
8mm
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
0.09
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
100μF
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
3.5052mm
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
8000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
344mA @ 120Hz
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Height :
16mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
63V
Published :
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Series :
ZLH
Leakage Current :
0.063mA
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Datasheets
63ZLH100MEFC8X16
Rubycon 63ZLH100MEFC8X16
ZLH 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 344mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can