63ZL680MEFCG412.5X40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
63ZL680MEFCG412.5X40
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
63V
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current :
2.78A
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
5000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
680μF
Impedance :
29mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
ZL
Lead Pitch :
5.0038mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
1.529A @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial, Can
Rubycon 63ZL680MEFCG412.5X40
ZL 680μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2.78A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can