63YXG82MEFCCE8X16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
63YXG82MEFCCE8X16
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
3.5mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can
Life (Hours) :
4000 hours
Diameter :
8mm
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated :
63V
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
0.05166mA
Published :
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp :
4000 Hrs @ 105°C
Number of Terminations :
2
Impedance :
450mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
82µF
Tan Delta :
0.09
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
150mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
150mA @ 120Hz
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
300mA @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
YXG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
16mm
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Lead Pitch :
3.5052mm
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
63YXG82MEFCCE8X16
Rubycon 63YXG82MEFCCE8X16
YXG 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 150mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can