63RX301500M18X40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
63RX301500M18X40
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL
Stock
146
In Stock :
146
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Published :
2012
Ripple Current @ High Frequency :
2.35A @ 100kHz
Dielectric Material :
Aluminum
Ripple Current :
1.8A
Ripple Current @ Low Frequency :
1.763A @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
4000 hours
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lifetime @ Temp :
4000 Hrs @ 130°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Number of Terminations :
2
Impedance :
43mOhm
Applications :
Automotive
Voltage - Rated DC :
63V
Radiation Hardening :
No
Diameter :
18mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
7.5mm
Capacitance :
1500μF
REACH SVHC :
No SVHC
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Series :
RX30
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Height :
40mm
Datasheets
63RX301500M18X40
Rubycon 63RX301500M18X40
RX30 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.8A 0.709Dia 18.00mm -40°C~130°C Polar 7.5mm Radial, Can