63PLV33M8X10.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
63PLV33M8X10.5
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY HYB 33UF 63V SMD
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
63 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Type :
Hybrid
Series :
PLV
Mounting Type :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
900 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
45 mA @ 100 Hz
Package :
Digi-Reel?
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 150°C
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Applications :
Automotive
Datasheets
63PLV33M8X10.5
Rubycon 63PLV33M8X10.5
33 μF ±20% Radial, Can - SMD 40mOhm PLV Surface Mount Hybrid Automotive