63PK1000MEFC16X25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
63PK1000MEFC16X25
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RAD TH
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
1.35A
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height :
25mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.5A @ 10kHz
Voltage :
63V
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Capacitance :
1000µF
Diameter :
16mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
7.5mm
Leakage Current :
3μA
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
800 µm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
1.25A @ 120Hz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Packaging :
Bulk
Series :
PK
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
63PK1000MEFC16X25
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Rubycon 63PK1000MEFC16X25 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Voltage:63V, Operating Temperature:-40°C~85°C, 63PK1000MEFC16X25 pinout, 63PK1000MEFC16X25 datasheet PDF, 63PK1000MEFC16X25 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Rubycon 63PK1000MEFC16X25 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
PK 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.35A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.5mm Radial, Can