630W21W1640-4NB
Mfr.Part #
630W21W1640-4NB
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Base Product Number :
630W21
Contact Arrangement :
21W1
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Features :
Board Lock, Mounting Brackets, Shielded
Current Rating :
40 A
Number of Positions :
21 Position
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Voltage Rating :
125 V
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Datasheets
630W21W1640-4NB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630W21W1640-4NB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, 630W21W1640-4NB pinout, 630W21W1640-4NB datasheet PDF, 630W21W1640-4NB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630W21W1640-4NB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630W21W1640-4NB
630-WC Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 21 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 21W1 Panel Mount, Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630W21W1640-4NB Overview
630W21W1640-4NB Features
630-WC series
630W21W1640-4NB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630W21W1640-4NB D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP