630W11W1140-2NC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630W11W1140-2NC
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Product Status :
Active
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Number of Rows :
2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Plating :
Nickel
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Filter Type :
Number of Positions :
11 Position
Contact Form :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Style :
THREADED INSERT
Series :
630-WC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Color :
Black
Contact Arrangement :
11W1
Backset Spacing :
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
20 A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Contact Plating :
Gold
Termination :
Solder
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Steel
Gender :
FEMALE
Voltage Rating :
125 V
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Insulation :
Insulated
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Contact Finish Thickness :
5.00µin (0.127µm)
Wire Gauge :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Type :
Signal and Power
Package :
Tray
Features :
Mounting Brackets, Shielded
Base Product Number :
630W11
Termination Style :
Solder
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
IP Rating :
IP67
Datasheets
630W11W1140-2NC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630W11W1140-2NC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630W11W1140-2NC pinout, 630W11W1140-2NC datasheet PDF, 630W11W1140-2NC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630W11W1140-2NC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630W11W1140-2NC
630-WC Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 11 Position-Position Female Signal and Power Solder 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630W11W1140-2NC Overview
630W11W1140-2NC Features
630-WC series
630W11W1140-2NC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630W11W1140-2NC D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP