630W21W1240-2N4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630W21W1240-2N4
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Plating :
Nickel
Backset Spacing :
Termination Style :
Solder
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Product Status :
Active
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions :
21 Position
Voltage Rating :
125 V
Color :
Black
Current Rating :
20 A
Package :
Tray
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Contact Form :
Contact Type :
Signal and Power
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Insulation :
Insulated
Wire Gauge :
Termination :
Solder
Mounting Style :
THREADED INSERT
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Gender :
FEMALE
Series :
630-WC
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Filter Type :
Contact Arrangement :
21W1
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
IP Rating :
IP67
Contact Finish :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Contact Finish Thickness :
Flash
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Connector Style :
D-Sub, Combo
Base Product Number :
630W21
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Rows :
2
Shell Material :
Steel
Contact Plating :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Features :
Mounting Brackets, Shielded
Datasheets
630W21W1240-2N4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630W21W1240-2N4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630W21W1240-2N4 pinout, 630W21W1240-2N4 datasheet PDF, 630W21W1240-2N4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630W21W1240-2N4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630W21W1240-2N4
630-WC Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 21 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 21W1 Panel Mount, Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630W21W1240-2N4 Overview
630W21W1240-2N4 Features
630-WC series
630W21W1240-2N4 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630W21W1240-2N4 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP