630W21W1140-2NC
Mfr.Part #
630W21W1140-2NC
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SLDR
Number of Positions :
21 Position
Contact Arrangement :
21W1
Base Product Number :
630W21
Contact Finish Thickness :
5.00µin (0.127µm)
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Features :
Mounting Brackets, Shielded
Voltage Rating :
125 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating :
20 A
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Datasheets
630W21W1140-2NC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630W21W1140-2NC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630W21W1140-2NC pinout, 630W21W1140-2NC datasheet PDF, 630W21W1140-2NC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630W21W1140-2NC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630W21W1140-2NC
630-WC Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 21 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 21W1 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630W21W1140-2NC Overview
630W21W1140-2NC Features
630-WC series
630W21W1140-2NC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630W21W1140-2NC D-Sub Connectors applications.
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP