630W17W2340-2N3
Mfr.Part #
630W17W2340-2N3
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Base Product Number :
630W17
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Current Rating :
20 A
Features :
Board Lock, Mounting Brackets, Shielded
Voltage Rating :
125 V
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness :
15.0μin (0.38μm)
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Contact Arrangement :
17W2
Number of Positions :
17 Position
Datasheets
630W17W2340-2N3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630W17W2340-2N3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630W17W2340-2N3 pinout, 630W17W2340-2N3 datasheet PDF, 630W17W2340-2N3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630W17W2340-2N3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630W17W2340-2N3
630-WC Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 17 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 17W2 Panel Mount, Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630W17W2340-2N3 Overview
630W17W2340-2N3 Features
630-WC series
630W17W2340-2N3 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630W17W2340-2N3 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP