630W17W2140-4NC
Mfr.Part #
630W17W2140-4NC
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SLDR
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Contact Finish Thickness :
5.00µin (0.127µm)
Contact Arrangement :
17W2
Features :
Mounting Brackets, Shielded
Filter Type :
Number of Positions :
17 Position
Base Product Number :
630W17
Voltage Rating :
125 V
Current Rating :
40 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
630W17W2140-4NC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630W17W2140-4NC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, 630W17W2140-4NC pinout, 630W17W2140-4NC datasheet PDF, 630W17W2140-4NC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630W17W2140-4NC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630W17W2140-4NC
630-WC Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 17 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 17W2 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630W17W2140-4NC Overview
630W17W2140-4NC Features
630-WC series
630W17W2140-4NC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630W17W2140-4NC D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP