630W13W3640-2NC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
630W13W3640-2NC
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Termination :
Solder
Termination Style :
Solder
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
IP Rating :
IP67
Contact Material :
COPPER ALLOY
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Voltage Rating :
125 V
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Form :
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Contact Finish :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Wire Gauge :
Features :
Mounting Brackets, Shielded
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Base Product Number :
630W13
Number of Rows :
2
Contact Type :
Signal and Power
Filter Type :
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Plating :
Nickel
Number of Positions :
13 Position
Product Status :
Active
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Plating :
Gold
Gender :
FEMALE
Contact Arrangement :
13W3
Current Rating :
20 A
Series :
630-WC
Shell Material :
Steel
Insulation :
Insulated
Package :
Tray
Backset Spacing :
Datasheets
630W13W3640-2NC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630W13W3640-2NC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630W13W3640-2NC pinout, 630W13W3640-2NC datasheet PDF, 630W13W3640-2NC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630W13W3640-2NC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630W13W3640-2NC
630-WC Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 13 Position-Position Female Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 13C3, 13W3 Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630W13W3640-2NC Overview
630W13W3640-2NC Features
630-WC series
630W13W3640-2NC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630W13W3640-2NC D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP