630W11W1340-2N3
Mfr.Part #
630W11W1340-2N3
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Plating :
Gold
Mounting Style :
THREADED INSERT
IP Rating :
IP67
Contact Type :
Signal and Power
Number of Rows :
2
Shell Plating :
Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Arrangement :
11W1
Filter Type :
Backset Spacing :
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Current Rating :
20 A
Contact Form :
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
15.0μin (0.38μm)
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Voltage Rating :
125 V
Shell Material :
Steel
Color :
Black
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination Style :
Solder
Number of Positions :
11 Position
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Board Lock, Mounting Brackets, Shielded
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
630-WC
Base Product Number :
630W11
Wire Gauge :
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Gender :
FEMALE
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Package :
Tray
Insulation :
Insulated
Datasheets
630W11W1340-2N3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630W11W1340-2N3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 630W11W1340-2N3 pinout, 630W11W1340-2N3 datasheet PDF, 630W11W1340-2N3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630W11W1340-2N3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630W11W1340-2N3
630-WC Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 11 Position-Position Female Signal and Power Solder 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Panel Mount, Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630W11W1340-2N3 Overview
630W11W1340-2N3 Features
630-WC series
630W11W1340-2N3 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630W11W1340-2N3 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP