630W11W1140-4NA
Mfr.Part #
630W11W1140-4NA
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SLDR
Voltage Rating :
125 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish Thickness :
5.00µin (0.127µm)
Current Rating :
40 A
Filter Type :
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Features :
Shielded
Number of Positions :
11 Position
Base Product Number :
630W11
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Contact Arrangement :
11W1
Backset Spacing :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Datasheets
630W11W1140-4NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630W11W1140-4NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, 630W11W1140-4NA pinout, 630W11W1140-4NA datasheet PDF, 630W11W1140-4NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 630W11W1140-4NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 630W11W1140-4NA
630-WC Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 11 Position-Position Female Signal and Power Solder 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Panel Mount, Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
630W11W1140-4NA Overview
630W11W1140-4NA Features
630-WC series
630W11W1140-4NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
630W11W1140-4NA D-Sub Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP