630D567M025EF5A
Mfr.Part #
630D567M025EF5A
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 560UF 20% 25V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Lead, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Polarity :
Polar
Packaging :
Bulk
Termination :
Axial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
630D
Capacitance :
560μF
Leakage Current :
59µA
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Axial, Can
Length :
32.004mm
Size / Dimension :
0.433Diax1.260L 11.00mmx32.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
25V
Factory Lead Time :
21 Weeks
Datasheets
630D567M025EF5A
630D 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.433Diax1.260L 11.00mmx32.00mm -55°C~125°C Polar Axial, Can