626L16605C2T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
626L16605C2T
Manufacturer
CTS Corporation
Package / Case
6-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
XTAL OSC XO 166MHZ 2.5V LVDS
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Oscillators
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Type :
XO (Standard)
Terminal Finish :
Gold Flash (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Current - Supply (Disable) (Max) :
15µA
Current - Supply (Max) :
40mA
Function :
Enable/Disable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Series :
626
Base Resonator :
Crystal
Height Seated (Max) :
0.043 1.10mm
Rise Time-Max :
0.7ns
Voltage - Supply :
2.5V
Frequency Stability :
±25ppm
Frequency :
166MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Output :
LVDS
Symmetry-Max :
55/45%
Operating Frequency :
166MHz
Surface Mount :
yes
Physical Dimension :
2.5mm x 2.0mm x 1.1mm
Supply Voltage :
2.5V