604D122F020GJ2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
604D122F020GJ2
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can - 4 Leads
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Series :
604D
Tolerance :
-10% +50%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Package / Case :
Axial, Can - 4 Leads
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
1200μF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.750Diax1.625L 19.05mmx41.28mm
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
240mOhm @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Spacing :
0.236 6.00mm
Voltage - Rated :
20V
Polarization :
Polar
Impedance :
170mOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.2A @ 100kHz
Datasheets
604D122F020GJ2
604D 1200μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 0.750Diax1.625L 19.05mmx41.28mm -55°C~105°C Polar Axial, Can - 4 Leads