602SJR00500E-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
602SJR00500E-T
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Strip, L Bend
Datasheet
Download
Description
RES 0.005 OHM 5% 1/4W L BEND
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Max Power Dissipation :
250mW
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
60s
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
ECCN Code :
EAR99
Published :
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 10 INCH
Operating Temperature :
-40°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
3mm
Resistance :
5mOhm
Composition :
Metal Element
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Construction :
Flameproof
Package / Case :
Strip, L Bend
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Copper/Nickel (Cu/Ni)
Height :
600μm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.551Lx0.118W 14.00mmx3.00mm
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Voltage - Rated :
30mV
Datasheets
602SJR00500E-T
FIXED RESISTOR 60S Series, Metal Element, 5mOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -40°C~155°C