600S680JT250XT
Mfr.Part #
600S680JT250XT
Manufacturer
American Technical Ceramics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 68PF 250V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Width :
0.81mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
68pF
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Length :
1.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
MIL-PRF-55681, MIL-PRF-123
Temperature Coefficient :
C0G NP0
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
ATC 600S
Thickness (Max) :
0.035 0.89mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
11 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
889μm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
250V
Dielectric :
C0G
Height :
890μm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Datasheets
600S680JT250XT
American Technical Ceramics 600S680JT250XT
ATC 600S 68pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)