600S0R5BT250XT
Mfr.Part #
600S0R5BT250XT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 0.5PF 250V C0G/NP0 0603
Capacitance :
0.5pF
11 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Published :
Tolerance :
±0.1pF
Case Code (Metric) :
Thickness :
889μm
Thickness (Max) :
0.035 0.89mm
Length :
1.6mm
Voltage - Rated :
250V
Series :
ATC 600S
Height :
0.89mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
0.81mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Additional Feature :
MIL-PRF-55681, MIL-PRF-123
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Datasheets
600S0R5BT250XT
American Technical Ceramics 600S0R5BT250XT
ATC 600S 0.5pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)