600S5R6CW250XT
Mfr.Part #
600S5R6CW250XT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0603
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
HTS Code :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±0.25pF
Length :
1.6mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Width :
0.81mm
Capacitance :
5.6pF
Thickness (Max) :
0.035 0.89mm
Thickness :
889μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
250V
Series :
ATC 600S
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
0.89mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Datasheets
600S5R6CW250XT
American Technical Ceramics 600S5R6CW250XT
ATC 600S 5.6pF 250V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
600S5R6CW250XT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm.Additionally, this ceramic capacitor has a MIL-PRF-55681, MIL-PRF-123.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
600S5R6CW250XT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm