600S470JT250XT
Mfr.Part #
600S470JT250XT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 47PF 250V C0G/NP0 0603
Series :
ATC 600S
Operating Temperature :
-55°C~125°C
1 (Unlimited)
Dielectric :
Capacitance :
47pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±5%
Height :
890μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Additional Feature :
MIL-PRF-55681, MIL-PRF-123
Width :
0.81mm
Thickness :
889μm
Length :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.035 0.89mm
Datasheets
600S470JT250XT
American Technical Ceramics 600S470JT250XT
ATC 600S 47pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)