600S300GT250XT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
600S300GT250XT
Manufacturer
American Technical Ceramics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 30PF 250V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Width :
0.81mm
Series :
ATC 600S
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.035 0.89mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
250V
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Height :
0.89mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
889μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
11 Weeks
Length :
1.6mm
Additional Feature :
MIL-PRF-55681, MIL-PRF-123
Case Code (Metric) :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Capacitance :
30pF
Datasheets
600S300GT250XT
American Technical Ceramics 600S300GT250XT
ATC 600S 30pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)