600S1R6AW250XT
Mfr.Part #
600S1R6AW250XT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 1.6PF 250V NP0 0603
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.035 0.89mm
Length :
1.6mm
Height :
0.89mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Width :
0.81mm
Tolerance :
±0.05pF
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
1.6pF
Dielectric Material :
Ceramic
Reach Compliance Code :
not_compliant
Series :
ATC 600S
Thickness :
889μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Pbfree Code :
No
Case Code (Imperial) :
Datasheets
600S1R6AW250XT
American Technical Ceramics 600S1R6AW250XT
ATC 600S 1.6pF 250V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
600S1R6AW250XT Overview
A 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm size/dimension program is available for this device.Moreover, this ceramic capacitor is characterized by a MIL-PRF-55681, MIL-PRF-123.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
600S1R6AW250XT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm