600S0R8AT250XT
Mfr.Part #
600S0R8AT250XT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 0.8PF 250V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Additional Feature :
MIL-PRF-55681, MIL-PRF-123
Thickness (Max) :
0.035 0.89mm
Width :
0.81mm
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
250V
Length :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±0.05pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Capacitance :
0.8pF
Thickness :
889μm
Series :
ATC 600S
Height :
890μm
Datasheets
600S0R8AT250XT
American Technical Ceramics 600S0R8AT250XT
ATC 600S 0.8pF Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)