600D227F060DX4
Mfr.Part #
600D227F060DX4
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 220UF 60V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
675mOhm @ 120Hz
Min Operating Temperature :
-55°C
Diameter :
9.53mm
Size / Dimension :
0.375Diax2.687L 9.53mmx66.26mm
Polarity :
Polar
Tolerance :
-10% +50%
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
60V
Voltage - Rated :
60V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitance :
220μF
Package / Case :
Axial, Can
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
68.2498mm
Ripple Current :
388mA
Ripple Current @ Low Frequency :
388mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
543.2mA @ 1kHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
600D
Termination :
Axial
Polarization :
Polar
Packaging :
Tray
Datasheets
600D227F060DX4
600D 220μF Capacitor -10% +50% Tray Through Hole 388mA 0.375Diax2.687L 9.53mmx66.26mm -55°C~125°C Polar Axial, Can