6.3MS7330MEFCTA8X7
Mfr.Part #
6.3MS7330MEFCTA8X7
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
330µF
Ripple Current @ Low Frequency :
180mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
17 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
6.3V
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
3.5052mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency :
216mA @ 10kHz
Series :
MS7
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
180mA
Life (Hours) :
1000 hours
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Rubycon 6.3MS7330MEFCTA8X7
MS7 330μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 180mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can