6.3MS7220MEFC6.3X7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6.3MS7220MEFC6.3X7
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
Radial, Can
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ripple Current @ Low Frequency :
133mA @ 120Hz
Capacitance :
220μF
Diameter :
6.3mm
Packaging :
Bulk
Height :
7mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
2.4892mm
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
1000 hours
Series :
MS7
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
133mA
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
159.6mA @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
6.3V
Rubycon 6.3MS7220MEFC6.3X7
MS7 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 133mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can