6.3MS5330MEFCT58X5
Mfr.Part #
6.3MS5330MEFCT58X5
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Lead Pitch :
2.4892mm
Capacitance :
330µF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current :
145mA
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
145mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Through Hole
Voltage - Rated :
6.3V
Ripple Current @ High Frequency :
174mA @ 10kHz
Rubycon 6.3MS5330MEFCT58X5
MS5 330μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 145mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can