5SGSMD8K3F40I3LN
Mfr.Part #
5SGSMD8K3F40I3LN
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Number of Logic Elements/Cells :
Power Supplies :
0.851.52.52.5/31.2/3V
Supply Voltage :
0.85V
Organization :
26240 CLBS
Terminal Pitch :
1mm
Height Seated (Max) :
3.5mm
Number of Inputs :
HTS Code :
Voltage - Supply :
0.82V~0.88V
Base Part Number :
5SGSMD8
Width :
40mm
Length :
40mm
Not Qualified
Datasheets
5SGSMD8K3F40I3LN
Altera (Intel) 5SGSMD8K3F40I3LN
FPGAs (Field Programmable Gate Array) Altera (Intel) 5SGSMD8K3F40I3LN Overview
The FPGAs (Field Programmable Gate Array) Altera (Intel) 5SGSMD8K3F40I3LN is a high-performance, field-programmable gate array designed to meet the demanding needs of modern digital circuits. Manufactured by Intel under the Altera brand, this IC FPGA features a robust 1517-pin FBGA package, providing ample I/O options with a total of 696 pins available for complex, multi-functional integrations. This device is optimized for advanced applications that require high-speed signal processing and data manipulation, ensuring efficient and reliable operation across various industrial applications.