5SGSED6K1F40I2N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5SGSED6K1F40I2N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Terminal Position :
BOTTOM
Number of I/O :
696
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Pitch :
1mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Base Part Number :
5SGSED6
Factory Lead Time :
12 Weeks
Qualification Status :
Not Qualified
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Height Seated (Max) :
3.5mm
Length :
40mm
Organization :
22000 CLBS
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
0.9V
Package / Case :
1517-BBGA, FCBGA
Number of Logic Elements/Cells :
Total RAM Bits :
Series :
Stratix® V GS
Packaging :
Tray
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V
Number of Outputs :
696
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1517
Number of Inputs :
Power Supplies :
0.91.52.52.5/31.2/3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of LABs/CLBs :
Width :
40mm