5SGSED8N3F45C2L
Mfr.Part #
5SGSED8N3F45C2L
Package / Case
1932-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA
Package / Case :
1932-BBGA, FCBGA
Power Supplies :
0.851.52.52.5/31.2/3V
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Height Seated (Max) :
3.9mm
Base Part Number :
5SGSED8
Supply Voltage :
0.85V
Terminal Pitch :
1mm
Packaging :
Tray
Number of I/O :
840
Terminal Form :
Ball
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Width :
45mm
Series :
Stratix® V GS
Number of Inputs :
840
Length :
45mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1932
HTS Code :
Number of Logic Elements/Cells :
Total RAM Bits :
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Number of LABs/CLBs :
Number of Outputs :
Organization :
26240 CLBS
Voltage - Supply :
0.82V~0.88V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Position :
BOTTOM
Datasheets
5SGSED8N3F45C2L
Altera (Intel) 5SGSED8N3F45C2L
FPGAs Altera (Intel) 5SGSED8N3F45C2L Overview
The FPGAs Altera (Intel) 5SGSED8N3F45C2L is a highly capable field-programmable gate array designed to meet the demanding needs of modern digital circuits. Manufactured by Intel's Altera division, this FPGA offers a robust architecture that supports extensive logic operations with its advanced features. The chip is packaged in a 1932FBGA format, providing ample I/O options with 840 pins available for versatile connectivity. Its high functionality and adaptability make it an ideal choice for developers looking to push the boundaries of technology in various industrial applications.