5KP85HE3/54
Mfr.Part #
5KP85HE3/54
Manufacturer
Vishay
Package / Case
P600, Axial
Description
TVS DIODE 85VWM 151VC P600
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Number of Unidirectional Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clamping Voltage :
151V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
P600
Polarity :
Unidirectional
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V
Package / Case :
P600, Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Unidirectional Channels :
1
Peak Pulse Current :
33.1A
Peak Pulse Power :
5kW
Applications :
Automotive
Composition :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
33.1A
Reverse Standoff Voltage :
85V
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Breakdown Voltage :
94.4V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
175°C
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Operating Supply Voltage :
85V
Max Surge Current :
600A
Voltage - Breakdown (Min) :
94.4V
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
151V