5KP13E3/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5KP13E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
P600, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 13VWM 23.8VC P600
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Package / Case :
P600, Axial
Peak Pulse Power :
5kW
Breakdown Voltage :
16V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Unidirectional Channels :
1
Mount :
Through Hole
Element Configuration :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Peak Pulse Current :
210A
Type :
Zener
Power Line Protection :
No
Direction :
Unidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
14.4V
Number of Pins :
2
Test Current :
5mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
5KP13
Reverse Standoff Voltage :
13V
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Clamping Voltage :
23.8V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ