5ASXFB5H4F40C6N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5ASXFB5H4F40C6N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 700MHZ 1517FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Package / Case :
1517-BBGA, FCBGA
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
JESD-609 Code :
e1
Base Part Number :
5ASXFB5
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Terminal Form :
Ball
Supply Voltage :
1.1V
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1517
Number of I/O :
MCU - 208, FPGA - 540
Length :
40mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.07V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Width :
40mm
Architecture :
MCU, FPGA
Reach Compliance Code :
Compliant
Speed :
700MHz
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Series :
Arria V SX
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Position :
BOTTOM
Primary Attributes :
FPGA - 462K Logic Elements
Terminal Pitch :
1mm
RAM Size :
64KB
Surface Mount :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.13V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Height Seated (Max) :
2.7mm
Clock Frequency :
500MHz
Datasheets
5ASXFB5H4F40C6N
0°C~85°C TJ 5ASXFB5 System On Chip Arria V SX Series MCU - 208, FPGA - 540 I/O 1.1V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
There are Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processors in this SoC.This system on a chip is packaged as 1517-BBGA, FCBGA by the manufacturer.As this SoC chip has 64KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.The Arria V SX series contains this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at 0°C~85°C TJ on average.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 462K Logic Elements.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.This SoC part has a total of MCU - 208, FPGA - 540 I/Os.A power supply with a 1.1V rating is recommended.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 1.13V.Power supply should be at least 1.07V.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.By searching 5ASXFB5, you can find system on chips with similar specs and purposes.There is 500MHz clock frequency for this SoC.
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
Clock Frequency: 500MHz