5ASXBB3D4F31I5N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5ASXBB3D4F31I5N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
896-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 800MHZ 896FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Terminal Form :
Ball
JESD-30 Code :
S-PBGA-B896
Clock Frequency :
622MHz
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Length :
31mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Base Part Number :
5ASXBB3
RAM Size :
64KB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tray
Series :
Arria V SX
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package / Case :
896-BBGA, FCBGA
Supply Voltage :
1.1V
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Terminations :
896
Number of I/O :
MCU - 208, FPGA - 250
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Architecture :
MCU, FPGA
JESD-609 Code :
e1
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.13V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height Seated (Max) :
2.7mm
Speed :
800MHz
Terminal Pitch :
1mm
Width :
31mm
Primary Attributes :
FPGA - 350K Logic Elements
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.07V
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
5ASXBB3D4F31I5N
Altera (Intel) 5ASXBB3D4F31I5N
896 Terminations -40°C~100°C TJ 5ASXBB3 System On Chip Arria V SX Series MCU - 208, FPGA - 250 I/O 1.1V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
A core processor Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ is used to build this SoC.Its package is 896-BBGA, FCBGA.A 64KB RAM SoC chip provides reliable performance to users.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.A system on chip SoC of this type belongs to the Arria V SX series.For this SoC meaning, the average operating temperature should be -40°C~100°C TJ.A key point to note is that this SoC security combines FPGA - 350K Logic Elements.It comes in a state-of-the-art Tray package.Total I/Os on this SoC part are MCU - 208, FPGA - 250.A 1.1V power supply should be used.There are voltages higher than 1.13V that should be avoided when using the SoCs wireless.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 1.07V.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be configured to meet different design requirements.Having 896 terminations in total makes system on a chip possible.Searching 5ASXBB3 will yield system on chips with similar specs and purposes.SoCs with 622MHz clock frequencies are used in this design.
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
Clock Frequency: 622MHz