5ASXBB3D4F35C4N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5ASXBB3D4F35C4N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 925MHZ 1152FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Width :
35mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.13V
Packaging :
Tray
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Pitch :
1mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Supply Voltage :
1.1V
Speed :
925MHz
Base Part Number :
5ASXBB3
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
JESD-609 Code :
e1
Surface Mount :
yes
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Terminal Position :
BOTTOM
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Clock Frequency :
670MHz
RAM Size :
64KB
Height Seated (Max) :
2.7mm
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Architecture :
MCU, FPGA
Terminal Form :
Ball
Length :
35mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.07V
Primary Attributes :
FPGA - 350K Logic Elements
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Number of I/O :
MCU - 208, FPGA - 385
Series :
Arria V SX
Datasheets
5ASXBB3D4F35C4N
Altera (Intel) 5ASXBB3D4F35C4N
0°C~85°C TJ 5ASXBB3 System On Chip Arria V SX Series MCU - 208, FPGA - 385 I/O 1.1V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC has been developed.The manufacturer assigns this system on a chip with a 1152-BBGA, FCBGA package as per the manufacturer's specifications.A SoC chip with 64KB RAM is provided for users to enjoy reliable performance.As far as its internal architecture is concerned, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.It is part of the Arria V SX series of system on a chips.It is recommended that this SoC meaning be operated at 0°C~85°C TJ on an average.As one of the most important things to note is that this SoC security combines FPGA - 350K Logic Elements together.Tray package houses this SoC system on a chip.An integral part of this SoC consists of a total of MCU - 208, FPGA - 385 I/Os.For safe operation, it is advisable to utilize a power supply with 1.1V voltage.In the SoCs wireless, high voltages above 1.13V are considered dangerous and should not be used.In order to run it, it must be fed by at least 1.07V of power.It is possible to configure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet specific needs during the design process.By searching 5ASXBB3, you will find system on chips with similar specs and purposes.It is important to note that this SoC follows a frequency of 670MHz.
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
Clock Frequency: 670MHz