5ASXBB5D4F40C6N
Mfr.Part #
5ASXBB5D4F40C6N
Package / Case
1517-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 700MHZ 1517FBGA
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Primary Attributes :
FPGA - 462K Logic Elements
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.07V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.13V
Surface Mount :
yes
Terminal Pitch :
1mm
Architecture :
MCU, FPGA
Width :
40mm
Supply Voltage :
1.1V
Package / Case :
1517-BBGA, FCBGA
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Base Part Number :
5ASXBB5
Reach Compliance Code :
Compliant
Clock Frequency :
500MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1517
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Height Seated (Max) :
2.7mm
Series :
Arria V SX
Length :
40mm
Number of I/O :
MCU - 208, FPGA - 540
Speed :
700MHz