5AR200JODCL
Mfr.Part #
5AR200JODCL
Description
CAP CER 20PF 1KV NP0 RADIAL
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Temperature Characteristics Code :
NP0
Lead/Base Style :
Kinked
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
CLSSITC (NP0)
Diameter :
7mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
130V
Capacitance :
20pF
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Operating Temperature :
-30°C~125°C
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Packing Method :
TR
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
5AR200JODCL
KYOCERA AVX 5AR200JODCL
CLSSITC (NP0) 20pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.276Dia 7.00mm -30°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
5AR200JODCL Overview
A program's size/dimension is 0.276Dia 7.00mm for this device.When the component is in operation, its rated voltage is always 130V.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.0038mm.
5AR200JODCL Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm
has rated (AC) voltage of 130V