5AR200JECCA
Mfr.Part #
5AR200JECCA
Description
CAP CER 20PF 1KV NP0 RADIAL
Published :
Rated (AC) Voltage (URac) :
130V
Operating Temperature :
-30°C~125°C
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Disc
JESD-609 Code :
e3
Series :
CLSSITC (NP0)
Voltage - Rated :
1000V 1kV
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Diameter :
6mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Pitch :
5.9944mm
Lead Spacing :
0.236 6.00mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
Cardboard
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
NP0
Lead Style :
Straight
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Capacitance :
20pF
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
5AR200JECCA
KYOCERA AVX 5AR200JECCA
CLSSITC (NP0) 20pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.236Dia 6.00mm -30°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
5AR200JECCA Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.236Dia 6.00mm.The component operates at its rated (AC) voltage (URac) always.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
5AR200JECCA Features
a size/dimension of 0.236Dia 6.00mm
has rated (AC) voltage of 130V